Knjižnični red

UVODNA DOLOČBA

Knjižnični red ureja odnose med šolsko knjižnico OŠ Sostro in člani kot uporabniki njenih storitev. Določa etiko poslovanja, pravice in dolžnosti knjižnice, uporabnikov in članov knjižnice, dostopnost in pogoje uporabe knjižnice, časovne in druge omejitve pri izposoji gradiva, storitvah in uporabi knjižnice.

ČLANSTVO

Ob vpisu v našo šolo postanejo vsi učenci člani šolske knjižnice OŠ Sostro. Vsak delavec OŠ Sostro je član šolske knjižnice. Vpisnine in članarine ni. Članom knjižnice je knjižnično gradivo dostopno brezplačno. Članstvo se podaljša vsako leto ob začetku šolskega leta.

ČAS ODPRTOSTI

Knjižnica je za izposojo knjižničnega gradiva odprta vsak dan od 7.30 do 8.00 in od 11.00 do 14.30.

KNJIŽNIČNA IZKAZNICA

Vsak učenec dobi ob vpisu svojo izkaznico. Izkaznico varuje in uporablja vsa leta šolanja. Brez članske izkaznice izposoja knjižničnega gradiva načeloma ni mogoča. Izgubljena izkaznica se enkrat brezplačno nadomesti. Učenci lahko kot alternativno izkaznico za izposojo uporabljajo kartico Urbana.

IZPOSOJA

Izposojene enote ima član lahko doma 14 dni. Če jih v tem času ne prebere, jih lahko podaljša za največ 14 dni. Knjig za domače branje ni mogoče podaljšati.
Za branje si učenec lahko izposodi največ tri enote knjižnega gradiva, za referate in ostalo samostojno delo pa tudi več enot. Izjema so učenci prvega in drugega razreda. Učenci prvega razreda si lahko izposodijo eno enoto, učenci drugega razreda pa dve.
Na dom si učenec ne more izposoditi referenčne literature (leksikonov, enciklopedij, atlasov, slovarjev) in knjig, ki so namenjene čitalniškemu branju.
Član gradiva ne sme odnašati iz knjižnice brez dovoljenja knjižničarke.

Za izposojo mora imeti član s seboj knjižnično izkaznico ali kartico Urbana.
Če učenec z vračanjem knjig zamuja, si ne more izposoditi novih.
Posojanje izposojenega gradiva drugim ni dovoljeno.
Konec šolskega leta mora član vrniti v knjižnico vse izposojeno gradivo.

REZERVACIJA GRADIVA

Gradivo, ki si ga član želi izposoditi in tega trenutno ne more storiti, je možno rezervirati (ustno pri knjižničarju ali preko interneta – moja knjižnica). Gradivo, ki je prosto, je možno naročiti (ustno ali preko interneta). Naročeno gradivo pripravimo in čaka na člana 3 dni.

ODNOS DO GRADIVA IN OPREME

Vsak član pazi na knjižnično gradivo, ravno tako na ostalo opremo knjižnice, kajti tako bo naša knjižnica lepša in bogatejša. Gradivo bo imelo ob lepem ravnanju daljšo življenjsko dobo in lepši izgled.

NADOMESTILO ZA POŠKODOVANO IN IZGUBLJENO GRADIVO

Poškodovano ali izgubljeno gradivo mora član nadomestiti z enako novo knjižnično enoto, če je še dosegljiva na tržišču.
Za gradivo, ki ga ni mogoče nadomestiti z enako enoto, član nadomesti z drugim, vsebinsko enakovrednim gradivom. V primeru, da povzročitelj ne zamenja gradiva, se mu izda položnica v višini poškodovanih/uničenih knjig.

INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKA OPREMA
Računalniška oprema, ki se nahaja v knjižnici, je na voljo vsem članom knjižnice za namene šolskega dela. Pred uporabo se je potrebno dogovoriti s knjižničarjem. Knjižničarjeva informacijsko komunikacijska oprema ni na voljo članom knjižnice.

OBNAŠANJE V KNJIŽNICI

Knjižnica je namenjena branju, učenju, pouku, iskanju informacij po različnih virih, prebiranju revij, reševanju knjižnih ugank, pisanju referatov in drugih pisnih nalog, zato poskrbimo, da s svojim obnašanjem ne motimo drugih pri njihovem delu. V knjižnici se zato ne pogovarjamo glasno in ne motimo drugih učencev pri učenju.
V knjižnici ni dovoljeno uporabljati mobilnega telefona, prinašati hrane in pijače ter hoditi v čevljih.

Če z neprimernim obnašanjem član moti druge, mora za tisti dan zapustiti knjižnico.